VRH „F“ BALFAMA

Vrh „A“ Balfama, narozen 27.1.2008

Matka: Chayenne Stříbrný potok (*25.2.2005, +7.9.2012) 

Otec: Ryanair Sagittarius (*29.5.2005, +4.11.2010)

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“3″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“2″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“1″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Ukázat prezentaci]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]


[table id=2 /]

Vlkodavi narození ve vrhu „A“ Balfama:

♂       AEDAN

♂       AENGUS 

♂       ALBION 

♂       AMBISAGRUS

♂       AMERGIN

♂       ARAWEN 

♂       ARTAIOS

♂       AVALLOC

♀       AIFE 

♀       ANANN 

♀       ARIANRHOD


Krytí, březost a porod:

Krytí probíhalo přirozeně 25., 27. a 28.11.2007.

Chayenne a Roy spolu vyrůstali od jeho 7 a jejich 10 měsíců věku. Byli si pravými partnery v každém slova smyslu. Pár dní před tímto krytíM nakrýval Roy jinou fenečku a byl tudíž správně „rozskákaný“ a ve špičkové krycí formě. To, že jsme mu dovolili nakrýt jeho milovanou Chay pro něj bylo dvojnásobným štěstím. Tento vrh jsou opravdu štěňátka lásky. Krytí probíhalo vzhledem k plemeni irského vlkodava až překvapivě snadno a zcela přirozeně. Při všech překrytích spolu byli oba partneři svázáni kolem 20-30 minut.

Oba rodiče mají žíhanou barvu. Jsou co do typu, výšky a síly kostry středními typy. Oba mají atletickou postavu a sportovní kondici. Navzájem si jsou po mnoho generací zcela nepříbuzní.

Při veterinární kontrole nám byla potvrzena Chayniina březost a odhadovaný počet štěňat byl 8. Březost probíhala bez komplikací, jedinou starost nám dělala Chayenne sama, protože ještě i ve vysoké fázi březosti na procházkách divoce běhala a honila se s Royem, skákala přes příkopy a vůbec se chovala velmi rozpustile. 

 

Porod začal večer 27.1.2008 a postupoval velice rychle. První štěňátko se narodilo ve 21 hodin a do půlnoci byli na světě již 4 štěňátka. V šest hodin ráno se narodilo deváté štěňátko a porod se zdál být u konce. Jeli jsme na veterinu, kde se ukázalo, že jsou uvnitř ještě 2 další štěňata. Chay byla píchnuta oxytocinová injekce a během cesty domů se narodil další chlapeček. Po příjezdu domů se narodil ještě jeden, který byl ale bohužel mrtvý a nepodařilo se nám ho resuscitovat. Chayenne usnula a porod se zdál být skončeným. Po více než hodině se k našemu velkému překvapení narodila ještě jedna živá holčička. I já jsem v porodní bedně usnula a tak mě na své narození upozornila až ona sama, když derouce se z matky křičela. Po následné návštěvě u veterináře byl porod prohlášen za skončený. Porod dvanácti štěňat trval přes 14 hodin a přežilo jedenáct štěňátek.


Odchov:

Ve vrhu A Balfama se narodilo 12 štěňátek – 9 chlapečků a 3 holčičky, bohužel jeden z chlapečků se narodil mrtvý. Všechna štěňátka se narodila přirozeně. Odchováno bylo 8 pejsků a 3 fenky. Všechna štěňátka měla žíhanou barvu v mnoha barevných odstínech od téměř bílé, přes aprikot a šedou a ž k téměř černé. V tomto vrhu se nám podařilo odchovat i velmi malého pejska, jehož porodní váha byla pouhých 200g. Ostatní štěňátka vážila mezi 400- 450g. Žádné ze štěňátek nemělo defekt jako křivé nožky či zálomek na ocásku ani nic podobného. U několika štěňátek se vyskytly paspárky, které byly následně veterinářem odstraněny. Chayenne byla výbornou a velmi starostlivou matkou a dokázala všech 11 štěňat bez problémů odkojit.

 

 

Kontrola vrhu byla provedena 21.3.2008 paní Ivanou Veselou

Protokol o kontrole:

 • porod trval 15 hodin – 27.1.2008 začátek fyziologický 21:15, dále vše cca po 1-2 hod. pravidelně do 6:45 ráno 9 štěňat, po návštěvě veterináře oxytocin další 3 štěňata do 11:55, předposlední mrtvé, fena i 11 štěňat v pořádku a živá.
 • kondice feny výborná
 • laktace feny výborná
 • chování feny vyrovnaná, starostlivá
 • narozeno 12 štěňat (9/3), při kontrole 11 štěňat (8/3)
 • chování štěňat – standardní dle věku štěňat: hravá, přátelská, kousavá, velmi spokojená
 • kondice štěňat odpovídající věku
 • ustájení štěňat – výborné, prostorné v domě s lidmi
 • vrh standardní, vyrovnaný

Umístění štěňátek

V České republice zůstali všechny 3 fenky vrhu „A“ Balfama – Anann jsem si nechala u sebe já, Aife byla umístěna na jižní Moravě a Arainrhod v Krušných horách. Z pejsků zůstali v republice Artaios (Vysočina), Avalloc (Jeseníky) a Albion (okolí Brna). Většina pejsků byla exportována na Slovensko – Arawen (okolí Tater), Amergin, Aengus a Ambisagrus žijí všichni na východním Slovensku. Aedan byl exportován do Polska poblíž Katowic. Všechna štěňátka z tohoto vrhu žijí v rodinách, převážně s malými dětmi s nimiž výborně vycházejí.


Základní informace:

 • Ve vrhu „A“ Balfama byla všechna štěňata žíhaná – od téměř bílých přes aprikot a šedé odstíny až po téměř černého
 • Všichni vlkodavi v tomto vrhu mají nůžkový nebo klešťový skus
 • Všichni pejsci v tomto vrhu mají obě zdravá a správně vyvinutá varlata (pejsci v tomto vrhu se vyznačovali neobvykle brzy a výrazně vyvinutými varlaty)

Zdravotní údaje:

(Vrh „A“ Balfama je právě 5 let a 2 měsíce starý)

 • Ve vrhu „A“ Balfama se nevyskytlo žádné onemocnění jako PSS, epilepsie, dysplazie, žádná rakovina ani potíže se srdcem
 • Jedinci z tohoto vrhu, kteří absolvovali vyšetření srdce, ho mají zdravé s 0 body

Chov související s vrhem „A“ Balfama:

Vrh „A“ Balfama jsem do svého chovu dále použila vrhem „D“ Balfama.

Jedinci z vrhu „A“ Balfama se již 3x zreprodukovali.


Statistiky:

Dlouhověkost:

 • Otec vrhu „A“ Balfama zemřel ve věku 5 let a 5 měsíců
 • Matka vrhu „A“ Balfama zemřela ve věku 7 let a 6 měsíců
 • Průměrný věk obou rodičů vrhu „A“ Balfama je 6 let a 6 měsíců
 • Jedinci vrhu „A“ Balfama jsou k dnešnímu dni staří 5 let a 2 měsíce, 10 je živých, jedna fenka již zemřela
 • Průměrný věk vrhu „A“ Balfama je tedy k dnešnímu dni 5 let a 1 měsíc a stále se zvyšuje
 • Příčina úmrtí jedinců vrhu „A“ Balfama: 1x psincový kašel

Krytí a potomci:

 • Uchovněno je 5 jedinců z 11 vlkodavů vrhu „A“ Balfama
 • Jedinci vrhu „A“ Balfama 3x kryli či byli nakrýváni a narodili je jim 3 vrhy potomků, mají tedy 100% úspěšnost zabřeznutí
 • Ve vrhu „A“ Balfama se narodilo 12 štěňátek, ve vrzích jejichž rodiči byli jedinci z vrhu „A“ Balfama se narodilo 8 štěňátek, 6 štěňátek a 3 štěňátka, průměrně jsou tedy jedinci z vrhu „A“ Balfama rodiči více než 4 štěňat ve vrhu