VRH „D“ BALFAMA

Vrh „D“ Balfama, narozen 19.4.2011

Matka: Anann Balfama (*27.1.2008, +15.12.2015) 

Otec: Harmon Surycan (*14.10.2004, +8.2.2012)

fotogalerie se připravuje


rodokmen se připravuje

Vlkodavi narození ve vrhu „D“ Balfama:

♂       DAGDA

♂       DYLAN

♀       DANA

♀       DECHTIRE


Krytí, březost, porod a odchov:

Krytí probíhalo přirozeně 15. a 17.2.2011

V průběhu březosti neproběhly žádné komplikace. Anann vše snášela výborně. Při kontrole na sonu březosti bylo vidět 4-5 štěňátek.

První příznaky blížícího se porodu začaly být patrné již dva dny před narozením štěňátek. V odborné literatuře jsou exaktně popsány hraniční časy jednotlivých fází správně probíhajícího porodu. Anann bohužel ve fázi příprav dosahovala těchto hraničních časů. Po kontrole veterináře bylo dohodnuto následující postup pro případ dalších průtahů. Po té, co Anann konečně praskla plodová voda ani do dvou hodin (což je hraniční čas), resp. do hodiny a půl jelikož na veterinu to máme půl hodiny cesty, se nenarodilo žádné štěně, jeli jsme k veterináři pro oxytocinovou injekci. Do deseti minut se narodilo první štěňátko (chlapeček Dylan). Pod vlivem této injekce se hladce a relativně rychle (za 2 a čtvrt hodiny) narodila první čtyři živá štěňátka. Páté štěňátko již bylo problematičtější a na svět jsme mu museli pomoci. Byl to živý chlapeček, který ale bohužel za 4 dny zemřel. Poslední štěňátko byla mrtvá holčička a i té jsme museli ven pomoc. Porod trval necelých 5 hodin a narodilo se 6 štěňátek – 3 kluci a 3 holčičky.

Anann se hned zpočátku ukázala být až extrémně starostlivou a úzkostlivou matkou. Štěňátka byla spíše menší, než průměrně bývají, ale vyvíjela se zcela normálně. Žádné ze štěňátek (ani ona dvě mrtvá) nemělo žádnou vrozenou vadu jako např. rozštěpy patra či páteře, zkroucené nožičky, zálomky na ocáscích a podobně. Dokonce ani paspárky se v tomto vrhu neobjevily.


Odchov:

Ve vrhu D Balfama se narodilo 5 štěňátek – 3 chlapečci a 2 holčičky. Největší a nejkrásnější pejsek ale zemřel 4 dny po porodu v důsledku napití se plodové vody při porodu. Zbylá 4 štěňátka byla úspěšně odchována. Všechna štěňátka mají žíhanou barvu, již od porodu jsou i do hmotnosti (porodní váhy jsou kolem 600 g) nesmírně vyrovnaná. Žádné ze štěňátek nemělo defekt jako křivé nožky či zálomek na ocásku, paspárky ani nic podobného. Anannka byla výbornou, opatrnou a starostlivou matkou.

Během celého odchovu byla matka a během odstavování i štěňátka krmena metodou BARF – krmení přirozenou stravou. Tento typ stravy jim poskytl kvalitní základ do života. Bohužel část jedinců je v nových domovech krmeno granulemi.

Kontrola vrhu byla provedena 13.6.2011 paní Ivanou Veselou
Protokol o kontrole:
· porod trval 5 hodin
· kondice feny výborná (až moc)
· laktace feny dobrá
· chování feny přátelské
· narozeno 6 štěňat (3/3), při kontrole 4 štěňata (2/2)
· chování štěňat – temperamentní, aktivní, přátelská
· kondice štěňat nadprůměrná
· vrh standardní, vyrovnaný
· poznámka: krásné hlavy + kostry

Umístění štěňátek

Umístění štěňátek:
V České republice zůstali 3 jedinci z tohoto vrhu – Dana (Pardubicko), Dechtire (Střední Čechy) a Dagda (Olomoucko). Dylan žije v jižním Rakousku. Všichni žijí v domě se svými rodinami, někteří s dětmi.


Základní informace:

· Ve vrhu „D“ Balfama byla všechna štěňata žíhaná – většina tmavě šedě žíhaná, pouze dvě štěňata měla aprikot základ s černým žíháním
· Všichni vlkodavi v tomto vrhu mají nůžkový skus
· Všichni vlkodavi v tomto vrhu jsou plnochrupí


Zdravotní údaje:

(Vrh „D“ Balfama je právě 2 roky starý)

· Ve vrhu „D“ Balfama se nevyskytlo žádné onemocnění jako PSS, epilepsie, dysplazie, žádná rakovina ani potíže se srdcem
· Všichni jedinci odchovaní v tomto vrhu jsou živí a zdraví

Statistiky:

Dlouhověkost:
· Otec vrhu „D“ Balfama zemřel ve věku 7 let a 3 měsíců
· Matka vrhu „D“ Balfama žije a k dnešnímu dni jí je 5 let a 3 měsíce
· Průměrný věk obou rodičů vrhu „D“ Balfama je 6 let a 3 měsíce a stále se zvyšuje

· Jedinci vrhu „D“ Balfama jsou k dnešnímu dni staří 2 roky a všichni jsou živí
· Průměrný věk vrhu „D“ Balfama je tedy k dnešnímu dni 2 roky a stále se zvyšuje

Krytí a potomci:
· Uchovněná je 1 fenka z vrhu „D“ Balfama