VRH „B“ BALFAMA

Vrh „B“ Balfama, narozen 18.9.2009

Matka: Chayenne Stříbrný potok (*25.2.2005, +7.9.2012) 

Otec: Melodream Maker O’Marksbay (*21.4.2004, +22.3.2014)

galerie se připravuje


rodokmen se připravuje

Vlkodavi narození ve vrhu „A“ Balfama:

♂       BALAN

♀       BOANN

♀       BRANWEN 

♀       BRIGID

♀       BRONACH


Krytí, březost, porod:

Poprvé jsem se o spojení Chayenne Stříbrný potok a Dublina (Melodream Maker O´Marksbay) pokusila v lednu 2009. Nechali jsme si letecky dovést chlazené sperma z Norska. Chlazené sperma lze použít jen několik málo dní po odběru, takže celá tato akce byla velmi organizačně náročná. Vše se ale zdárně podařilo a Chay byla 9. a 10.1. 2009 inseminačně nakryta. Těhotenství jí doposud nebylo potvrzeno, ale veškeré příznaky naznačovaly, že zabřezla. Bohužel dva týdny po nakrytí jí napadl německý ovčák, který poblíž našeho venčiště unikl ze špatně oplocené zahrady. Chayenne byla velmi ošklivě pokousaná a musela být ošetřena na veterině a byly jí sešity tržné rány. Nebýt zásahu našeho Roye, který útočníka zahnal, byli bychom nejspíše pokousaní všichni. Chay to ale odnesla nejhůř a celý vrh vstřebala, takže štěňátka se nenarodila žádná. Při příštím hárání jsem se rozhodla o toto spojení ještě jednou pokusit. Tentokrát jsme jeli do Norska osobně. 15. a 16.7.2009 byla Chay nakryta Dublinem přirozeně.

Oba rodiče mají tmavou barvu – Chay je tmavě žíhaná a Dublin je černý. Jsou co do typu, výšky a síly kostry středními typy. Oba mají atletickou postavu a sportovní kondici. Oba mají nůžkový skus a jsou plnochrupí. Oba rodiče mají vyšetřené srdce. Navzájem si jsou po mnoho generací zcela nepříbuzní.

Při veterinární kontrole nám byla potvrzena Chayniina březost a odhadovaný počet štěňat byla 3. Březost probíhala bez komplikací.

Porod započal již 17.9.2009, ale do rána 18.9. se žádné štěňátko nenarodilo, takže jsme se s veterinářem dohodli na císařském řezu a následné kastraci feny. V bříšku bylo 5 štěňátek a díky našemu včasnému rozhodnutí pro operativní řešení se všechna narodila živá. Po porodu také nenastala žádná komplikace a Chay se během pár dní zcela zahojila a pečlivě se starala o svá štěňátka.


Odchov:

Ve vrhu B Balfama se narodilo 5 štěňátek – 1 chlapeček a 4 holčičky. Všechna štěňátka se narodila živá a byla i úspěšně odchovaná. Barevně je celý vrh sladěn do studeného šedivého odstínu. Tři štěňátka měla žíhanou barvu, jedna fenečka byla černá a jedna šedá. Vrh byl co do váhy i typů štěňat velmi vyrovnaný. Nevyskytly se žádné potíže s odchovem, Chayenne štěňátka bez problémů odkojila. Byla starostlivější a šikovnější matkou než při prvním vrhu, z počátku dokonce ani nepustila žádného cizího člověka do místnosti, v níž miminka byla. Žádné ze štěňátek nemělo defekt jako křivé nožky či zálomek na ocásku ani nic podobného. V tomto vrhu se u štěňátek nevyskytly ani žádné paspárky.

Přibližně od tří měsíců věku štěňátek jsem přešla s celou smečkou (a tedy i štěňátky) na krmení dle teorie BARF – krmení přirozenou stravou. Po té štěňátka začala výjimečně dobře přibývat a prospívat. Tento typ stravy dostávají moji psi dodnes a velmi jim svědčí.

Kontrola vrhu byla provedena 13.11.2009 paní Věrou Slapničkovou
Protokol o kontrole:
· porod císařským řezem
· kondice feny výborná
· laktace feny výborná
· chování feny přátelské
· narozeno 5 štěňat (1/4), při kontrole 5 štěňat (1/4)
· chování štěňat – milá, přátelská, hravá
· kondice štěňat nadprůměrná
· vrh vyrovnaný

Umístění štěňátek

V České republice zůstali 4 jedinci z tohoto vrhu. Holčičky Branwen, Brigid a Bronach jsem si u sebe nechala já. Bráška Balan žije v Brně. Poslední sestřička Boann žije v Německu u Kolína nad Rýnem v chovatelské stanici vom Luchemer Brückchen. Všechna štěňátka z tohoto vrhu žijí v rodinách.


Základní informace:

  • Ve vrhu „B“ Balfama byla 3 štěňata žíhaná, jedna fenka šedá a jedna černá
  • Ve vrhu je jen jediný pejsek, který má obě zdravá, normálně vyvinutá varlata
  • Všichni vlkodavi v tomto vrhu mají skus přípustný do chovu a krásné široké čelisti

Zdravotní údaje:

(Vrh „B“ Balfama je právě … roky a … měsíců starý)

· Celý vrh „B“ Balfama byl ve věku 7 týdnů otestován na PSS
· Ve vrhu „B“ Balfama se nevyskytlo žádné onemocnění jako PSS, epilepsie, dysplazie, žádná rakovina ani potíže se srdcem
· Všechny fenky z tohoto vrhu mají vyšetřené srdce, a to se zcela zdravým výsledkem – 0 bodů
· Jedna fenka je vyšetřena na dysplazii kyčelních kloubů – s výsledkem 0 bodů
· Dvě fenky mají zjištěn DNA Profil


Chov související s vrhem „A“ Balfama:

Vrh „B“ Balfama jsem do svého chovu dále použila plánovaným vrhem „F“ Balfama.


Statistiky:

Dlouhověkost:
· Otec vrhu „B“ Balfama je starý 8 let a 11 měsíců a stále žije
· Matka vrhu „B“ Balfama zemřela ve věku 7 let a 6 měsíců
· Průměrný věk obou rodičů vrhu „B“ Balfama je 8 let a 3 měsíce a stále se zvyšuje

· Jedinci vrhu „B“ Balfama jsou k dnešnímu dni staří 3 roky a 6 měsíců, 4 jsou živí, jedna fenka již zemřela
· Průměrný věk vrhu „B“ Balfama je tedy k dnešnímu dni 3 roky a 3 měsíce a stále se zvyšuje
· Příčina úmrtí jedinců vrhu „B“ Balfama: 1x příčina přesně nezjištěna, pravděpodobně embolie

Krytí a potomci:
· Uchovněny jsou všechny 4 fenky z vrhu „B“ Balfama