VRH „C“ BALFAMA

Vrh „C“ Balfama, narozen 16.6.2010

Matka: Aurélie od Rychlebských hor (*17.2.2008) 

Otec: Carpe Diem Mezi kamarády (*19.4.2005)

galerie se připravuje


rodokmen se připravuje

Vlkodavi narození ve vrhu „A“ Balfama:

♂       CALATIN

♂       CORMAC

 

♀       CARMAN

♀       CEITHLEEN

♀       CERRIDWEN


Krytí, březost a porod:

Krytí probíhalo přirozeně 14. a 16.4.2010

Přestože Carpík i Aurinka byli ještě nedotčeni a bylo to jejich první krytí, chovali se jako zkušení profíci. Bylo hned vidět, že se jeden druhému hned zalíbil, nádherně spolu laškovali (což je důležitá předehra před samotným aktem), a poté bylo nakryto, aniž by nějak zvlášť potřebovali naši asistenci.

Oba rodiče mají plavou barvu (až neobvykle světlou). Carpík je z rodiny, kde jsou plaví vlkodavi již několik generací. Aurinka je z rodiny, kde jsou pejsci všech barev od světlé po tmavou, přesto jsou všechna štěňátka plavé až bílé barvy.

Další předností štěňátek z tohoto spojení by měla být vynikající nesmírně přátelská povaha. Tato charakteristika by měla být typickou pro celé plemeno, avšak ve skutečnosti tomu tak není. Carpík i Aurinka jsou oba zcela nebojácní a nekonfliktní a stejně tak jejich rodiče a další předci a příbuzní.

Toto spojení v České republice sice není, co se vzácnosti krve týče, žádnou novinkou ani ničím zvláštním, jelikož oba rodiče pocházejí z českých linií, avšak přináší to již výhody toho, že je možné porovnat předpoklady s jinými již existujícími podobnými vrhy (např. „A“ Matusalem a „N“ Surycan). Oba zmíněné vrhy jsou s tímto úzce příbuzné, ale velmi kvalitní. Doufám, že i naše štěňátka dosáhnou srovnatelných nejen výstavních úspěchů.

Krátce po půlnoci 16.6.2010 začala Aurinka rodit. Během 4 a čtvrt hodiny bylo na světě 5 živých štěňátek, což je velmi krásný krátký čas. Vše probíhalo zcela hladce. Když porod dále nepokračoval, jeli jsme na veterinu na kontrolní vyšetření a ukázalo se, že uvnitř je ještě jedno štěňátko. S pomocí pana doktora se štěňátko po chvíli narodilo (plavá holčička), ale bohužel bylo mrtvé.


Odchov:

Ve vrhu C Balfama se narodilo 5 štěňátek – 2 chlapečci a 3 holčičky. Všech pět živě narozených štěňátek bylo úspěšně odchováno. Všechna štěňátka mají plavou barvu, již od porodu jsou i do hmotnosti (porodní váhy jsou kolem 600- 700g) nesmírně vyrovnaná. Žádné ze štěňátek nemělo defekt jako křivé nožky či zálomek na ocásku ani nic podobného. Paspárky mělo pouze 1 štěňátko, ale ty byly spolu s pátými prstíky na předních nohách všem štěňátkům odstraněny. Aurinka je výbornou starostlivou matkou.

Během celého odchovu byla matka a během odstavování i štěňátka krmena metodou BARF – krmení přirozenou stravou. Tento typ stravy jim poskytl kvalitní základ do života přesto, že v současnosti je většina jedinců z tohoto vrhu krmena granulemi.

Kontrola vrhu byla provedena 31.7.2010 paní Ivanou Veselou
Protokol o kontrole:
· porod trval 4,5 hodiny – fyziologicky, 5 štěňat, po dalších 4 hodinách poslední mrtvé štěně
· kondice feny výborná
· laktace feny výborná
· chování feny přátelské
· narozeno 6 štěňat (2/4), při kontrole 5 štěňat (2/3)
· chování štěňat – přátelská, aktivní
· kondice štěňat odpovídající věku
· vrh standardní, vyrovnaný


Umístění štěňátek

V České republice zůstali pouze 2 jedinci z tohoto vrhu – Cerridwen (u Prahy) a Calatin (na jižní Moravě). Cormac žije střídavě v Brně a rakouském Salzburgu. Sestřičky Ceithleen a Carman žijí ve slovenské Nitře a jejím okolí. Všichni žijí v domě se svými rodinami, většinou s dětmi.


Základní informace:

· Ve vrhu „C“ Balfama byla všechna štěňátka světle plavá a jedna fenečka až bílá
· Ve vrhu jsou dva pejsci, oba mají obě zdravá, normálně vyvinutá varlata
· Všichni vlkodavi v tomto vrhu mají nůžkový skus a krásné široké čelisti 4 z 5 jedinců tohoto vrhu jsou plnochrupí, pouze jedné holčičce chybí P4


Zdravotní údaje:

(Vrh „C“ Balfama je právě 2 roky a 9 měsíců starý)
· Všichni jedinci z vrhu „C“ Balfama jsou živí a zdraví
· Ve vrhu „C“ Balfama se nevyskytlo žádné onemocnění jako PSS, epilepsie, dysplazie, žádná rakovina ani potíže se srdcem
· Jedinci, kteří již mají vyšetřené srdce, ho mají zdravé s výsledkem – 0 bodů
· Jedna fenka má zjištěn DNA Profil


Statistiky:

Dlouhověkost:
· Otec vrhu „C“ Balfama je starý 8 let a stále žije
· Matka vrhu „C“ Balfama je stará 5 let a 2 měsíce a stále žije
· Průměrný věk obou rodičů vrhu „C“ Balfama je 6 let a 7 měsíců a stále se zvyšuje

· Jedinci vrhu „C“ Balfama jsou k dnešnímu dni staří 2 roky a 9 měsíců, všichni jsou živí
· Průměrný věk vrhu „C“ Balfama je tedy k dnešnímu dni 2 roky a 9 měsíců a stále se zvyšuje


Krytí a potomci:
· Uchovněni jsou 2 jedinci z vrhu „C“ Balfama